#Coronavirus

Corona virüs salgını her geçen gün etkisini daha fazla hissettiriyor. Ülkemizde de vakaların ve ölümlerin görülmeye başlandığını, üstelik vaka sayısının her geçen gün bir önceki günü ikiye, hatta üçe katladığını söyleyebiliriz. Durum böyle olunca alınan önlemler de artmaya başlıyor. Her ne kadar sokağa çıkma yasağı gelmese de AVMler kapatılmamış olsa da her sektörden birçok marka fiziksel mağazalarının kapılarını kapatmaya başladı.

Ancak gelişen teknoloji çağı mağazalar kapalı olsa bile e-ticaret ile birlikte alışverişi mümkün kılıyor, zira kapanan mağazaların büyük bir çoğunluğu online olarak hizmet vermeye devam ediyor. 

İşte Giyim, Gıda Sektörünün Covid - 19 ile Yükselişi !

Getir, yemeksepeti bana bi, iste gelsin  gibi uygulamaların cirolarının son 2 hafta içerisinde %55 oranıyla hızla arttığını açıkladı. İnsanların çoğu evlerinde kalmayı tercih ettiği bu dönemde sipariş uygulaması Getir de yeni bir seçeneği kullanıcılarına sundu. “Siparişi kapıya bırak” seçeneği ile kurye siparişi kapıya bıraktığında bildirim ile haber verilecek. Getirden yapılan açıklamada uygulamanın virüsün sosyal etkileşimle yayılmasını azaltmak, kullanıcıların ve çalışanların güvenliğini ve sağlığını korumak amacıyla hayata geçirildiği belirtildi.

Migros Sanal Market 

Corona Virüs nedeni ile evlerine kapanan insanlar sadece zorunlu ihtiyaçlar için bile dışarı çıkma durumunu tekrar düşünüyor. Bi kaç sene öncesinde kurulan Migros Sanal Market 2 hafta içerisinde sözleşmeli olarak 1000 personel alacağını duyurdu. 

Coronavirüs Markaları Nasıl Etkiledi? , Ankara Reklam Ajansı

Koton

COVID-19 salgını nedeniyle birçok kurumun evden çalışmaya geçmesiyle birlikte Koton pazarlama stratejisini hızlıca güncelledi. Kısa bir süre önce ofis koleksiyonunu duyuran şirket, koleksiyonunu "Home Office" vurgusuyla tanıtmaya başladı. 

İşte E-ticaretle güçlenen markaların #homeoffice tarzları!

Spotify

Corona virüs salgını, tüm dünyayı olumsuz şekilde etkilemeye devam ediyor. Binlerce kişiyi karantinada bırakan salgın, bireyleri artan kaygı, sıkıntılar ve izole bir hayatla başa çıkmanın yollarını aramaya itiyor. Karantinadayken müzik dinlemek de hiç şüphesiz bu yöntemlerden biri. En popüler dijital müzik streaming servisi Spotify da şu anda virüsten ilham alan birçok çalma listesini bünyesinde barındırıyor. 

Corona virüs salgınıyla kendi yönemleriyle başa çıkmak isteyen birçok müzik dinleyicisinin listeleri arasında, elinizi yıkarken veya temzilik yaparken şarkının ilk cümlelerini söyleyebileceğiniz şarkılar, konserleri iptal edilen sanatçıların şarkıları, salgını umursamadığını belirten şarkılar, ya da tamamen virüs ve hastalık temalı şarkılardan oluşan listeleri görmemiz mümkün.

İşte #coronailespotify

Coronavirüs Markaları Nasıl Etkiledi?,  Ankara Reklam Ajansı

Sen #evdekal  İstegelsin ! 

Türkiyenin online süpermarketlerinden biri olan İstegelsinin yaptığı özel açıklamasına göre günlük siparişlere talep son bir haftada yüzde 80 arttı. CEO Sedat Yıldırım, özellikle bazı ürünlerde daha yoğun ilgi olduğunu gözlemlediklerini söyledi. Bunların arasında kolonya gibi alkol oranı yüksek ve virüs için koruyucu olduğu düşünülen ürünler var.

Buradaki satışlar 12 kat artarken bu grup içinde yer alan kolonya, önceki birkaç güne göre 35 kat fazla sattı. Bir taraftan uzun süre saklanabilen kuru gıda ürünlerinde de artış söz konusu... Bulgurda 38 katlık bir artış gözlemlenirken, satışlar nohutta 42, makarna da ise 30 kat arttı.

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki tüm markaların e ticarete geçmesiyle birlikte Corona virüsünün yayılmasını engellemek için; zorunlu olmadıkça evden çıkmayan tüketiciler, hızlı ve kolay alışveriş için online sipariş platformlarını yoğun şekilde kullanmaya başladı.

Coronavirüs Markaları Nasıl Etkiledi?, Ankara Reklam Ajansı