#beonlinebelovemark

Kullanıcı deneyimi e-ticaret sitelerinde geri dönüşümlere önemli bir şekilde etki eden faktörlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Site üzerindeki kullanıcı deneyimini arttırmak, tüketicilerin site üzerinde geçirdikleri süreyi artırırken, site üzerinde geçirilen vaktin satışa dönüşme oranını da artırmaktadır.

 

E-ticarette Kullanıcı Deneyimi Nedir? 
Kullanıcı deneyimi, kullanıcının bir ürün, servis ya da hizmeti kullanırken hissettiği duygular ve genel olarak bu eylemden edindiği deneyimlerdir. Bu deneyimlerin ve hissiyatın iyi yönde olması, tüketicinin ürün, hizmet ya da servisle ilgili düşüncelerinin olumlu yönde değişmesini sağlar. 

Kullanıcı deneyimi, UX (User Experience) olarak da bilinmektedir. Bu deneyim bir ürün ya da hizmetin tüm sürecini kapsar. Söz konusu bir ürünse, ürünün tasarımı, genel olarak tüketicinin hangi sorunlarını nasıl çözdüğü, ürünün fiyatı, nasıl çalıştığı, ürünün paketi gibi birçok detay kullanıcı deneyimini ilgilendirir.

Kullanıcı deneyimi ürünler üzerinde olduğu gibi ister web site üzerinde de tasarım yoluyla gerçekleşmektedir. Sitenin tasarımı, kullanılan renkler, boş alanlar, kullanılan görseller, metinlerin uzunluğu, butonların renkleri , ödeme sürecinin kolaylığı gibi önemli detaylar web sitelerinin kullanıcı deneyimini etkileyen faktörler arasında yer alır.

E-ticarette Kullanıcı Deneyimi , Ankara Reklam Ajansı

 

Kullanıcıyı Keşfetme Zamanı ! 
Gilb'in 1988 yılında yaptığı bir çalışmaya göre dijital bir ürün geliştirme sürecinde kullanıcı deneyimleri için harcanan her 1 pound, firmaya 10 ila 100 pound olarak geri dönüyor. Bu çarpıcı figürün iki temel sebebi var: İlki; kullanıcı deneyimine para yatırmak ürün geliştirme maliyetlerini düşürür. Bir diğeri ise iyileştirilmiş kullanıcı deneyimi dijital ürünlerin kullanımını ve satışları arttırıyor. 


Arayüz geliştirme sürecinde yapılan kullanıcı deneyimi yatırımları, ürün piyasaya çıktıktan sonra ortaya çıkan revizyon, bakım ve eğitim maliyetlerini önemli ölçüde düşürüyor.

E-ticarette Kullanıcı Deneyimi,  Ankara Reklam Ajansı

 

Müşteri Yolculuğu Haritanızı Hazır Mı ?

Müşteri yolculuğu haritası, müşterinin deneyimini anlayarak satış gelirini artırmak için oldukça faydalı bir yöntem. Müşterinizin yerine geçip markanızın pazarlama adımlarını deneyimlemek, müşteriniz ile empati kurararak nerede yanlış yaptığınızı ve nerede doğru bir strateji izlediğinizi doğrudan tecrübe etmiş olursunuz.

E-ticarette Kullanıcı Deneyimi, Ankara Reklam Ajansı