#markahikayesi

Lovemark Blog’dan herkese tekrar selamlar. Bugün, neredeyse her marka için hayati öneme sahip bir konudan söz edeceğiz. Markanın hikayesinden… Markalar neden hikaye yazmalıdır? Markalar için Marka hikayesini nasıl yazmalıdır? Sorularını cevaplamaya çalışacağız. Şimdiden keyifli okumalar.

MARKA HİKAYESİ NEDEN YAZILIR?

Marka oluşturmanın yapı taşı nedir? Diye sorulursa; şüphesiz vereceğimiz cevap öykü anlatmak olmalıdır. Bir marka ne denli güçlü, temelli bir hikayeye sahipse, markanın gelecekte de atacağı adımlar o kadar netlik kazanmış olur. Hikaye kaosu sonlandırır. Ufuk açıcı hamleleri kışkırtır ve size, benzersiz olma avantajı sağlar. Üstelik, güçlü bir hikaye kurmak; yeni kurulan bir marka için sanıldığı kadar zor değildir. Markanın sektörüne neden girdiği, dayandığı ilkelerin öyküsel geçmişi, markanın ortaya çıkışındaki çatışma, vadettiği çözüm yolunun duygusal ifadesi ve sahiplendiği bir sosyal değeri keşfetmek oldukça kıymetlidir.

İnsanın ihtiyaçları sonsuzdur ama parası azdır, eğitimi yeterli değildir, istediği vücuda sahip değildir, yeteneği ve becerisi sınırlıdır, zamanı yoktur, özgüveni düşüktür, onun isteğini onaylamayan yakınları, önüne türlü engeller çıkaran düşmanları vardır.

Tüketim davranışı da hayatın bir yansımasıdır.  İnsan alışveriş yaparken aslında sorunlarına çözüm arar. İnsan fiziksel, psikolojik ya da ilişkisel ihtiyaçlarını çözmek için alışveriş yapar.

İnsanları satın almaya yönelten markanın bu çatışmaya hangi çözümü önerdiğidir. Bu çatışmanın çözümü, markanın vaadidir.

MARKANIN HİKAYESİ ONUN GELECEĞİDİR. , Ankara Reklam Ajansı

MARKALARA NASIL HİKAYE YAZILIR?

Markanın bir çatışmayı çözme vaadi, sadece işlevsel bir tekliften ibaret değildir. İnsanlar markaları, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını tatmin etmek için de satın alırlar. Markalar sayesinde, daha itibarlı, daha güzel, daha güçlü, daha havalı, daha genç, daha güçlü olduklarını hissetmek isterler. 

  • İnsanların yaşadıkları çelişkileri, çatışmaları keşfetmesi,
  • Sonrasında kendisini bu “çatışmanın” çözüm formülü olarak konumlaması,
  • ve bu çözüm formülünü öykü diliyle anlatması gerektiğini söyler.
MARKANIN HİKAYESİ ONUN GELECEĞİDİR.,  Ankara Reklam Ajansı

Her öykünün temelinde bir çatışma, sonunda da bu çatışmanın çözülmesiyle kahramanın ulaştığı bir denge durumu vardır. İnsanlar da markalara bu dengeyi kurabilmek için para öderler. Her marka, insanın karşılaştığı bir engeli aşmasına, onun hayatını kolaylaştırmasına,  iyi beslenmesine, sağlıklı olmasına, güzelleştirmesine, güçlü olmasına katkı yaptığı ölçüde fark edilir ve satın alınır.

Marka hangi çatışmayı nasıl çözdüğünü anlattıkça varlık sebebi de anlaşılır. Marka, varoluş nedenini anlattığı öyküde somutlaştırır.  insanlar tarafından ne kadar anlaşılır ve hatırlanırsa marka o kadar başarılı olur.

İyi bir öykü sadece tüketicilerin (müşterilerin) değil,  çalışanların, tedarikçilerinin, satıcılarının markayla bağ kurmalarını sağlar. Bütün değer ortaklarının çabasını aynı hedefe yöneltir.

MARKANIN HİKAYESİ ONUN GELECEĞİDİR., Ankara Reklam Ajansı