#turizm

90’lı yıllardan bu yana ülkemizde internetin önlenemez yükselişi devam ediyor. Özellikle Covid 19 pandemisiyle birlikte internetten alışveriş alışkanlığı yaygınlaşarak; kişi başına yapılan e ticaret harcaması miktarları da yükseldi.

DEĞİŞEN KANUNLAR

90’lı yıllardan bu yana ülkemizde internetin önlenemez yükselişi devam ediyor. Özellikle Covid 19 pandemisiyle birlikte internetten alışveriş alışkanlığı yaygınlaşarak; kişi başına yapılan e ticaret harcaması miktarları da yükseldi. 

Hal böyleyken eski alışkanlıklarla Turizm faaliyeti yürütmeye çalışmak, reklam ve tanıtım yatırımlarını geleneksel alışkanlıklarına uygun olarak yapmak, kazancın ciddi olarak düşmesi anlamına gelir. 

Yeni nesil turistler klasik turistlerden farklı olarak çok daha seçiciler ve beklentileri çok daha yüksek. Daha önce bu kentleri ya da otelleri ziyaret etmiş kişilerin yorumlarını internetten okuyor ve kendi deneyimlerini de yine internet ortamında milyonlarca potansiyel ziyaretçi ile paylaşabiliyor.

Artık tur operatörleri ve seyahat acenteleri yepyeni bir dönemde iş yapıyorlar. Sistemin sürekli şeffaflaşması aslında dürüst çalışan işletmeler için güveni de artırdı. 

Bu bazı markaların işlerini olumsuz etkiledi ama farklı olmayı sağlayabilen turizm pazarlamacılarına da yeni fırsatlar sağladı.

TURİZM PAZARLAMASIYLA ZİRVEYE ÇIKIN! , Ankara Reklam Ajansı

AVANTAJLARI KULLANMA SANATI

Turizm Türkiye’nin karşılaştırmalı rekabet üstünlüğünün bulunduğu sektörlerin başında yer alıyor. Sadece iklim ve deniz değil, Anadolu’nun zengin tarihi, doğal ve kültürel mirası, gelenek ve göreneklerimizle beslenen konukseverliğimiz, Doğu ile Batı’nın egzotik bileşimini temsil etmemiz bizim turizm alanında elimizi güçlendiriyor.

Kottler: “Rekabet sadece ürünler ve firmalar arasında gerçekleşmez. Ülkeler ve şehirler de birbirleriyle rekabet eder.” der. Küreselleşmeyle birlikte her şehir, her belde giderek birbirine benzedikçe “yerelleşme” çok daha önem kazanıyor. “Marka kent” ya da “marka belde” olmak için yörede yaşayanların kendi özgün değerlerine sahip çıkmaları gerekiyor.

TURİZM PAZARLAMASIYLA ZİRVEYE ÇIKIN!,  Ankara Reklam Ajansı

HİKAYE YAZMA ZAMANI

Turizm alanında başarılı olabilmek için kentlerin sadece doğal güzellikleri, tarihi ören yerleri değil esas kendilerine özgü bir hikâyelerinin de olması gerekir. Turizm pazarlamasının ilk adımı yörelerin hikâyelerini keşfedip bunları gün yüzüne çıkarmaktır.

PARLAYAN KAZANIR

İnsanlar küreselleşmeyle birlikte artan “aynılaşmadan” sıkıldılar; özgün olanı arıyorlar. Küreselleşme dünyayı aynılaştırmaya devam ettikçe yeni kültürler tanıma, yerel lezzetlerle tanışma geleceğin turizminin en önemli itici güçlerinden birisi olacak. Kültür turizmi özellikle de gastronomi turizmi ön plana çıkacak.

Bu alan gelişip popülerleştikçe de ülke mutfaklarını tanımaya yönelik seyahatler de artacak. Özellikle ABD ve Avrupa’da “iyi yemek yemeğe” gösterilen ilgi son yıllarda bir akıma dönüşmüş durumda. Gelir seviyesi yüksek entelektüel turistlerin katıldığı “gurme turları” bugün küçük bir kesime hitap etse de yarın geniş kitlelere yayılma potansiyeline sahip bir alan.

TURİZM PAZARLAMASIYLA ZİRVEYE ÇIKIN!, Ankara Reklam Ajansı