#produksiyon

Dünyanın her yerinde video yapım süreçlerine Prodüksiyon diyoruz. Ve dünyanın neresine gidersek gidelim video yaparken şu üç aşamayı izliyoruz: Pre-Prodüksiyon (Yapım Öncesi), Prodüksiyon (Yapım) ve Post Prodüksiyon (Yapım Sonrası).

e-Prodüksiyon

Yapım öncesi yani Pre-Prodüksiyon, video prodüksiyon projemizin fikir geliştirme aşamasıdır. Beynimizde yanıp sönen orijinal ve yaratıcı fikri olgunlaştırmalıyızdır. Ama öncesinde yapmamız gereken araştırma süreçleri projemizin geleceğini belirler.

KONSEPT HERŞEYDİR…

Firma veya sektör bazlı olarak yapacağımız hedef kitle analizleri gibi araştırmalar prodüksiyon aşamasını sorunsuz tamamlamamızı sağlar. Araştırmalarımız fikrimizi hangi konsept doğrultusunda geliştireceğimizi, temamızı, tarzımızı ve dilimizi belirler. Konsept belirlendikten sonra taşlar yavaş yavaş yerine oturmaya başlar.  Konsepte uygun senaryo çalışması ve metinsel çalışmalar yapılır.

Senaryo yazımını video için gerekli olan seslendirme metinleri, diyaloglar, grafik metinleri izler. Yapım öncesi fikirsel dönem böylece tamamlanmış olur. Ve fikirsel dönem planlanmaya başlar.

Prodüksiyon bütçe planlaması, finans, yatırım ve sponsor arama gibi süreçler bu aşamada yapılır. Yapımcı bütçeyi oluşturduktan sonra oyuncular seçilir. Set ekibi kurulur. Ekipmanlar sağlanır. Eğer proje reklam filmiyse reklam prodüksiyon şirketleri amacına uygun olarak mekan seçimi yapar. Ancak proje; film veya dizi gibi sürekliyse çekim platosu kurulur. Çekim takvimi ve bu takvime uygun olarak sahne planları hazırlanır. Aksesuarlar, kostümler ekipmanlar ayarlanır. Konaklama, ulaşım, catering gibi iş anlaşmaları gerçekleştirilir.Tüm bu hazırlıklardan sonra post prodüksiyon aşamasına hazırızdır.

ADIM ADIM PRODÜKSİYON , Ankara Reklam Ajansı

3-2-1 KAYIT…

Prodüksiyon 

Pre-prodüksiyon tamamlandıktan sonra prodüksiyon aşaması bizi bekler… Prodüksiyon Video prodüksiyon sürecinin ikinci aşamasıdır. Geliştirdiğimiz konsept çekimler, görsel tasarımlar gerektirebilir. Senaryo paralelinde profesyonel çekimlerimizi yapar, gerçek görüntülere yer vermeyeceksek görsellerimizi hazırlar, infografik ve motion-graphicslerimizi oluştururuz. 

Prodüksiyon sürecinde pre-prodüksiyon her şeydir ama her zaman beklenmedik olaylarla karşılaşabiliriz. Tüm donelerimizi oluştursak dahi video prodüksiyon aşamasının tamamlanması için hala başka görüntülere ihtiyaç duyabiliriz. Bu sorunları stok görüntüler satın alarak, firma görselleri kullanarak aşabiliriz.

ADIM ADIM PRODÜKSİYON,  Ankara Reklam Ajansı

PRE-PRODÜKSİYON, PRODÜKSİYON, POST PRODÜKSİYON…

Post Prodüksiyon 

Senaryo yazıldı, çekimler yapıldı ve prodüksiyon bitti… Sıra geldi prodüksiyon süreçlerinin son adımına: Post prodüksiyon… 

Çektiğimiz kareleri, satın aldığımız stok görüntüleri, motion graphicslerimizi konsepte en uygun şekilde kurgulayarak, tasarım çalışmalarımızı hareketlendirerek video prodüksiyon projemizi tamamlamaya bir adım daha yaklaşıyoruz. 

Görüntüleri yerleştirdik, uygun müzikleri ve ses efektlerini kullandık, color correction aşamasıyla filmimizi renklendirdik artık post prodüksiyon aşamasını sonlandırmaya hazırız. 

Exportumuzu alalım, mısırımızı patlatalım ve arkamıza yaslanalım…

ADIM ADIM PRODÜKSİYON, Ankara Reklam Ajansı