#uiuxtasarimi

İnsan olmanın gereği, var olan her şeye çabuk alışırız. Ve eğer "tasarımcı" olarak var olduysanız artık sıradanlığı reddetmek gibi süper bir özelliğiniz var. Bir tasarımcı olarak bizim görevimiz sıradanlığa karşı çıkmak değil midir? Peki, konu web sitesi olduğunda; daha yaratıcı, basit, iddialı, web siteleri nasıl oluşturulur? İşte karşınızda 2019 web tasarım sınırlarını, yazılım ile zorlayan, 5 maddeye zorlukla sığdırdığımız web tasarım trendleri:

1) Uçan kaçan bir şeyler, 3D Elementler?

2011 de eklenti kullanmadan, uyumlu bir tarayıcıda, 3D grafikler oluşturmak için bir JavaScript API olan WebGL  piyasaya sürüldü. Ve sonraki yıllarda web tasarımcıların 3 boyutlu tasarımla buluşmasından sonra hem kullanıcılar hem de tasarımcılar heyecanla uçan kaçan bir şeyler görmek ister oldu.

Web sitesi tasarlarken sıradanlıktan sıyrılan, 3boyutlu elementleri artık daha fazla göreceğiz gibi duruyor. Üstelik sıkılmadan… 

3D elementler tasarımcılar tarafından 2019 un en trend web sitelerinde tercih edilirken 2020 için 3d  elementlere yeşil ışık yandı bile... Eee ne demişler bu tasarımcılar hep deli.

2 ) Çizeriz en güzelinden...

İllüstrasyonlar; tasarımcı kafasını ziyaret edebileceğiniz en güzel imajlardır. İllüstrasyon, farklılık unsuru olarak kullanılır. Çünkü kültürel olarak bize sanatın özel yapısını hatırlatır. Kullanıcıya heyecan veren illüstrasyonlar, teknoloji endüstrisinde gelişen örnekleme çağında Slack, Airbnb, Mailchimp, Dropbox ve WeTransfer; farklı tasarımcılardan ve sanatçılardan gelen çalışmaları, kullanıcı için daha keyifli hale getirmenin ve duyguları iletmenin bir yolu olarak göstermektedirler.

Biz de çizeriz en güzelinden...

2019'UN TASARIM DEHASI WEB SİTELERİ , Ankara Reklam Ajansı

3) Yazının Gücü Adına!

Tipografi tasarımda her zaman temel olmuştur ancak şimdi yüksek seviyede bir özgürlüğe sahip. İfade ve deney düzeyine sahip olan tipografi 2019 un en trend web sitesi örnekleri arasında haklı yerini almaktadır. Yazı tipinin az oluşu ve web tasarımının ilk günlerinde okunurluk ve uyumluluk açısından yaşadıkları sorunlar nedeniyle yıllarca acı çeken tasarımcılar; artık özgür!

Büyük tipografilermiş, espaslarmış okunurIukmuş kimin umurunda? Estetik kaygısı mı? Orası biraz tehlikeli bir konu...

4) İddialı bir renk, Minimalizm in dibi...

2019 da, çevrimiçi olarak iIetişim kurmaya gelince tasarımcılar daha da büyük bir rol oynuyor. Metin miktarını azaltmak izin metin yazarları ve pazarlamacılarla çalışmanın önemi de artıyor tabi…Oh be

!! Daha az kelime desteklemeye yardımcı olmak için tasarımcının önemi artıyor: iddialı görseller, imajlar 3D elementler, videolar ile destekleniyor.

Okunabilirliği sağlamak için seçilen yazı tipleri, düzenlenen mizanpaj, oluşturulan biçim estetik  unsurları minimuma indirirken estetik kaygısını maksimuma çıkarıyor.

İddialı renklerin,  minimalizmle buluştuğu 2019 web sitesi örnekleri sizlerle…

2019'UN TASARIM DEHASI WEB SİTELERİ,  Ankara Reklam Ajansı

5) İki gözümün çiçeği Retro Modası!

Retro ile özetlenen tipografi, 2019 un en baskın web tasarım trendleri arasında yer almayı başardı. Tasarımcılar tarafından mükemmel bir şekilde uygulanan bu retro havası, ana hatları ile birlikte bütün olarak kullanılan tipografi ile görsel kompozisyonu güçlendiriyor. Ve 2020 yılı web sitesi trendlerinde de gururla yerini alacak gibi görünüyor.

2019'UN TASARIM DEHASI WEB SİTELERİ, Ankara Reklam Ajansı