#logotasarimi

Her zaman söylediğimiz gibi… Logonuz markanızın görünen yüzüdür. Ve görünen yüzünüz potansiyel müşterilerinizi rakiplerinizden farklı bir biçimde karşılamalıdır. Mesela gülümseyerek… Bir firmayı diğerinden farklı kılmak logo tasarımı ile başlar. Konsepti, özgünlüğü ve anlattığı bir hikayesi olan logo tasarımı markanızla ilgili çok şey söyler.

PEKİ İYİ BİR LOGO TASARIMI NASIL OLMALIDIR?

Peki, iyi bir logo tasarımı nasıl olmalıdır?

Sorunun cevabı basit.

Her sektörün yarattığı bir algı vardır. Bir hukuk firması mesela ya da bir ticaret firması… Dolayısıyla Logo tasarımı firmanın sektördeki duruşuyla paralel ama yine de farklı olmalıdır. Firma özelliklerini anlatan bir logo tasarımı aynı zamanda firmanın verdiği mesajı da yansıtmalıdır.

BİR LOGO TASARIMI HİKÂYESİ , Ankara Reklam Ajansı

Logoda en çok aranan özellik özgünlüktür. Özgün, farklı, yaratıcı ve amacına uygun bir logo tasarımı aynı zamanda marka imajını temsil eder. Bu sebeple firmanızın logo tasarımı başka markaları çağrıştırmamalı ve diğer markaların logoları ile karıştırılmamalıdır.

Logo tasarımının fiziksel özelliklerinden söz edecek olursak; logo tasarımında kullanılacak renk marka kimliğine hizmet ederken sektör hakkında da çağrışımlarda bulunmalıdır. Tasarım büyüklük, renk, tipografi ve uygulabilirlik açısından bütünlük içermelidir.

BİR LOGO TASARIMI HİKÂYESİ,  Ankara Reklam Ajansı

HİKÂYE HERŞEYDİR…

Logo tasarımı aşamasında izlediğiniz tüm bu yolların bir de hikâyesi olmalı. Seçtiğiniz rengin insan psikolojisi üzerinde yarattığı algılar, kullandığınız ve daha sonra özelleştirdiğiniz ikonları seçerken düşündüğünüz davranış biçimleri ve sadece logo tasarımını değil kurum kimliğini de etkileyen tipografi… 

Logo tasarımı sunumunuzu yaparken firmaya ve tasarım kabul edildikten sonra devreye girecek olan partner, müşteri ve rakiplere bu hikayeyi sunduğunuz zaman tüm taşlar yerine oturmalı.

Ve herkes logo tasarımı hikayenizi bilmek için can atmalı… 

BİR LOGO TASARIMI HİKÂYESİ, Ankara Reklam Ajansı