#ambalajtasarimi

Ürünün piyasada tutunabilmesi; doğru ve tekili ambalaj malzemesinin doğru etkili ambalaj malzemesinin seçimine bağlıdır. İlk kez aldım , bir daha almayım , bir de siz deneyin .. Ambalaj Ürünleri dış etkilerden koruyan, onları bir arada tutarak, taşıma, depolama dağıtım ve pazarlama işlemlerini kolaylaştıran, metal kağıt , karton , cam , plastik vb. Malzemelerden yapılmış dış örtüdür.Ambalaj bir insanın dış görünüşü gibidir. (Gömleği, ceketi , kravatı , hatta saç modeli gibi..) Tüketicinin satın alma eylemine hazırlaması için gerekli tertibi, düzeni güzelliği ve zarafeti üzerinde bulundurması gerekir.

Ürünün tasarımında hedef kullanıcı kitlesine hitap etmesi çok önemlidir. Örneğin ürününüz genç kızlara yönelikse tercihleri büyük çoğunlukla pembe, ve tonlarından yana olacaktır. Ancak geniş bir hedef kitlesine sahip iseniz renk skalanız oldukça geniş olmalıdır.

Marka Ürün Ambalaj İlişkisi 

Bu mükemmel üçlüye selam durma vakti !! Müşteri belleğe sırayla önce markayı sonra ambalajı en sonda ise ürün lezzetini yerleştirir. Dolayısıyla her zaman aynı beklenti içerisindedir. Markanın yazı karakterinden tutunda rengin, lezzetindeki tuzluluk oranından şeker oranına kadar belleğine yerleştirir.

Bu mükemmel üçlünün uyumuna dikkat etmek gerekir. 

Tasarımın Sesine Kulak Verilmeli 

Ambalajın grafik tasarımının, bir reklam ve grafik ajansına teslim edilmesi tercih edilmelidir. Ürün tüketiciye sunulduğu zaman, bulunduğu yerde, her şekilde çekici ve gücünü ve etkisini göstermelidir.

Satıcılar ürünleri dizerken her zaman ambalajın geniş yerleştirmeyebilir. Ambalajın yan ve üst yüzeyleri de önemlidir. Ürün ambalajınızın rakip firmalarla yan yana geldiğinde de çekiciliğini koruması gerekir. 

Bu sebeple ürünün konulacağı rafın ve rakiplerin çok iyi analiz edilmesi gerekir. Bütün bunlar ürünün satışı açısından önemlidir. 

AMBALAJIN ÜRÜNÜ PAZARLAMADAKİ ETKİSİ  , Ankara Reklam Ajansı

Marka, Ürün Ve Ambalaj Etkisi 

Bu üçlüde şöyle detaylar vardır; müşteri belleğe sırayla önce markayı sonra ambalajı en sonda ise ürün lezzetini yerleştirir. Dolayısıyla her zaman aynı beklenti içerisindedir. Markanın yazı karakterinden tutunda rengine, lezzetindeki tuzluluk oranından şeker oranına kadar belleğine yerleştirir. Bu üçlünün her zaman doğru orantılı olması gerekir.

AMBALAJIN ÜRÜNÜ PAZARLAMADAKİ ETKİSİ ,  Ankara Reklam Ajansı

Ve Ambalaj Tasarımının Ürünün Pazarlamadaki Etkisi 

Ürünün markası çarpıcı ve akılda kalıcı olmalı.

Hedef kullanıcı tanımlanması özenle yapılmalı, tüketici beklentilerine göre ergonomik, basit ancak etkili yeni fonksiyonlar eklenmeli, 

Elimizdeki teknoloji ile ürün modelini  oluşturup en uygun ambalaj malzemesini ve reklam fonksiyonunu göz ardı etmeden, ambalajın ürününün kartviziti olduğu görüşünden hareketle, görselliği ön planda tutarak, kullanıcıların tüketim hedefine uygun bilgilerle donatarak, ürün-pazar takibiyle, hızlı teslimatı organize edilmeli,

Tüketicinin ürünü kullanırken kendini özel hissetmesi sağlanmalıdır.

 

Sonuç ise ; ilk kez aldım, bir daha almalıyım, sizde deneyin...

AMBALAJIN ÜRÜNÜ PAZARLAMADAKİ ETKİSİ , Ankara Reklam Ajansı